Osoby niepełnosprawne w pracy są sprawne.

Osoby niepełnosprawne w pracy są sprawne.

[post_title]

[post_published]

PROGRES

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać dofinansowanie do ich wynagrodzeń oraz ubiegać się o dofinansowanie m.in. na przystosowanie stanowisk pracy. To tylko niektóre z argumentów, które powinny przekonywać firmy, organizacje i instytucje do większej otwartości na tę grupę osób. Jak stworzyć ku temu najlepsze warunki i co możemy zyskać?

Dla przedsiębiorcy, który nie ma doświadczenia w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, współpraca z nimi może wydawać się trudna do zrealizowania. Takie przekonanie jest mitem, który watro obalić. Dzięki temu zyskamy pracowników, których potencjał, umiejętności i zaangażowanie przyniosą firmie same korzyści.

Case Study – osoby niepełnosprawne w firmie

Grupa Progres od początku istnienia zatrudnia osoby niepełnosprawne w oddziałach zlokalizowanych na terenie całej Polski. Nawiązując współpracę oferujemy elastyczne formy zatrudnienia, w zależności od oczekiwań, możliwości i potrzeb. Nasz przykład pokazuje, że każda firma, która podejmuje się współpracy z osobami niepełnosprawnymi powinna być otwarta na tę grupę i rozumieć ograniczenia wynikające z niepełnosprawności. Dobrym rozwiązaniem obok pracy stacjonarnej jest możliwość pracy zdalnej. Każda z osób niepełnosprawnych, która nie jest w stanie przyjeżdżać do pracy, wykonuje ją z domu i jest wpierana przez swojego przełożonego, będąc z nim w stałym kontakcie mailowym i telefonicznym. Spotkania w biurze mogą odbywać się cyklicznie i pozwolą zaplanować działania na kolejne miesiące.

Ogromne znaczenie ma także przestrzeganie praw osób niepełnosprawnych. Każdy z pracowników powinien mieć zagwarantowany m.in. skrócony czas pracy i zwiększony wymiar urlopu. Ważne jest także zapewnienie przyjaznych warunków pracy, dogodnych dla osób niepełnosprawnych – przystosowanie miejsca pracy dla osób, które mają problemy w poruszaniu się (windy, toalety, regulowane biurka i krzesła). W przypadku osób mających problem ze wzrokiem warto wyposażyć komputery w dodatkowe oprogramowanie pozwalające swobodnie z nich korzystać.

Opisane wyżej kwestie znamy z autopsji. Pomagamy także pracownikom niepełnosprawnym wykorzystać ich potencjał, każdy z nich ma jasno określoną ścieżkę kariery, dzięki temu może pracować i rozwijać się w obszarach odpowiadającym jego zainteresowaniom, doświadczeniu oraz wykształceniu. Listę i zakres obowiązków dostosowujemy indywidualnie. Dajemy szansę spróbowania swoich sił w innym dziale, w przypadku, gdy dana osoba z powodu swoich problemów zdrowotnych odczuwa zbyt duże obciążenie dotychczasową pracą. Prowadzimy również szereg szkoleń zwiększających kompetencje pracowników niepełnosprawnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Wspieramy również w inny sposób – zgodnie z profilem naszej działalności prowadzimy doradztwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych, pomagamy im stworzyć CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Efekty współpracy z niepełnosprawnymi

Dlaczego warto przyjąć do firmy osoby z niepełnosprawnością? Ponieważ dzięki temu można zyskać bardzo dobrych i zaangażowanych pracowników, których chęć do pracy i tworzenia zmienia cały zespół. Niepełnosprawni wielokrotnie pokazują, że niemożliwe staje się możliwe i zachęcają do działania, co bezpośrednio wpływa również na efektywność i kreatywność osób z nimi współpracujących.

Z naszego doświadczenia wynika, że pracownicy dzięki współpracy z osobami niepełnosprawnymi stali się jeszcze bardziej empatyczni i otwarci na potrzeby innych, utwierdzili się w przekonaniu, że osoby niepełnosprawne mają w sobie potencjał i posiadają kwalifikacje, które sprawiają, że wzorowo wypełniają swoje obowiązki i wprowadzają nową jakość pracy.

Otwartość na tę grupę przyczyniła się także do stworzenia przez nas Organizacji wsłuchującej się w potrzeby każdego, bez względu na stan jego zdrowia i pełnione stanowisko. Dzięki temu przełożeni są na bieżąco informowani o problemach podwładnych i pomagają im w ich szybkim rozwiązaniu, co umacnia nasze relacje i tworzy miejsce pracy przyjazne pracownikom.

Przyjęcie do naszego grona osób niepełnosprawnych poprawiło także naszą pozycję na rynku pracodawców i w dłuższej perspektywie pozwoliło pozyskiwać coraz lepszej kadry, dla których nasza firma jest atrakcyjnym miejscem pracy. Zwiększyło się również zainteresowanie naszą Organizacją m.in. wśród partnerów biznesowych, dla których poza wiarygodnością finansową istotna jest także wiarygodność społeczna. Zbudowaliśmy też nasze relacje z lokalnymi samorządami. Pokazaliśmy, że dbamy o mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy w równym stopniu, co samorząd, dla którego jest to ustawowy obowiązek. Nasz przykład pokazuje, że warto wspierać osoby niepełnosprawne w ich aktywizacji zawodowej. W zrozumieniu potrzeb osób niepełnosprawnych i skutecznej aktywizacji tej grupy od wielu lat pomagają nam fundacje na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych, z którymi stale współpracujemy i które są otwarte na pomoc innym firmom i instytucjom w zatrudnianiu i integracji osób niesłusznie pomijanych w procesach rekrutacyjnych.

Więcej wpisów

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Zapotrzebowanie na zatrudnienie dużej grupy pracowników w krótkim czasie to wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne i budowlane. Nie da się ukryć, że nawet najbardziej rozbudowane działy HR mogą mieć problemy ze sprostaniem temu zadaniu. Presja czasu, nadmiar obowiązków i formalności — to wszystko sprawia, że szybka rekrutacja dużych wolumenów pracowników staje się bardzo trudna. Ale czy niemożliwa? Na pewno nie wtedy, kiedy zajmuje się tym agencja pracy.

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Skuteczna i pozytywna komunikacja jest bardzo ważnym aspektem każdej organizacji, zwiększa satysfakcję pracowników i w sposób korzystny napędza funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Możliwość dialogu może pomóc w zrozumieniu i zdefiniowaniu oczekiwań pracowników oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy zespołu. Dobre relacje ze współpracownikami oraz rozwój zdrowej kultury organizacyjnej ma korzystny wpływ na współpracę, która staje się kluczową umiejętnością w organizacjach. Jeżeli pracujesz w „cichym’’ biurze i pracownicy są niechętni, aby wyrażać swoje zdanie, przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczących tego, jak przerwać ciszę i zachęcić pracowników do wypowiadania się.

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

W branży usług rekrutacyjnych naszymi „klientami” są Firmy i kandydaci poszukujący/nieposzukujący zatrudnienia. Wiadomo, rynek pracy jest trudny, oczekiwania interesariuszy zmieniają się. Raz szala wymagań przechyla się na stronę jednych, raz drugich. Można zadać sobie pytanie czy klient/kandydat WYMAGAJĄCY oznacza zawsze trudnego? Wiele zależy od naszego podejścia do wyzwań.

Cezary Maciołek o rynku pracy tymczasowej dla Radia Gdańsk

Cezary Maciołek o rynku pracy tymczasowej dla Radia Gdańsk

[post_title]

[post_published]

PROGRES

Ponad 54 proc. – właśnie tylu Ukraińców znajduje się w grupie wszystkich pracowników tymczasowych, aktywnych zawodowo w Polsce, wynika z raportu Grupy Progres. Jeszcze w 2017 r. najwięcej było Polaków (ok. 59 proc.), obecnie nasi rodacy stanowią mniejszość. Trendy narodowościowe panujące na rynku pracy tymczasowej podsumował, w Radiu Gdańsk, Cezary Maciołek, Wiceprezes Grupy Progres.

Zjawisko zmian w strukturze zatrudnienia pracowników tymczasowych obserwujemy na skalę masową od 2015 roku, gdzie w pracy tymczasowej cudzoziemców było zaledwie kilka procent w udziale całkowitym. Dzisiaj sytuacja zmieniła się radykalnie, ponieważ na przestrzeni czterech lat ta struktura zatrudnienia pracowników tymczasowych zmieniła się na korzyść cudzoziemców. Niewiele ponad 40 proc. stanowią Polacy – powiedział Wiceprezes Cezary Maciołek w Radiu Gdańsk. – Z naszych badań wynika, że około 10 procent stanowią pracownicy z innych krajów niż Ukraina i Polska, ale w tych 10 procentach dość znaczący mają udział kraje z uproszczoną procedurą zatrudnienia, a więc mimo wszystko to nasi bliżsi sąsiedzi ze wschodu – Białorusini, Mołdawianie, Gruzini, Kazachowie, Azerowie oraz obywatele Federacji Rosyjskiej. Zdarzają się także cudzoziemcy z Azji i Dalekiego Wschodu – podkreślił Cezary Maciołek.

Z komentarza Cezarego Maciołka dowiedzieliśmy się również, że u Polaków nastąpił spadek zainteresowania niektórymi branżami. Są sektory, w których nie chcą dzisiaj pracować osoby po studiach, przed studiami i w ich trakcie – to obszary gospodarki związane z przetwórstwem, produkcją ryb lub wędlin.

Mitem wg. Wiceprezesa jest przekonanie, że pracownik ze wschodu jest tańszy. Cezary Maciołek zaznaczył, że obcokrajowcy z powodu dodatkowych formalności, tłumaczeń i pozwoleń, mogą okazać się dla przyszłego pracodawcy bardziej kosztowni.

Cała wypowiedź dostępna jest na stronie Radia Gdańsk, jej autorem jest redaktor Daniel Wojciechowski. Radio Gdańsk to regionalna rozgłośnia Polskiego Radia, która skupia mieszkańców województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, dostępna jest także przez Internet. Za początek nadawania audycji uznaje się relację ze Święta Morza, która odbyła się w roku 1945. Jest to rozgłośnia ponadpokoleniowa, która skupia ludzi w różnym wieku, przejawia się to w charakterze poszczególnych programów. Wśród nich warto wymienić takie jak: Rozmowa Kontrolowana, Komentarze Radia Gdańsk, Dokumenty i Reportaże, Kawałek Świata i Herbata, Magazyn Ekologiczny, W drodze, Gdynia Główna.

Więcej wpisów

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Zapotrzebowanie na zatrudnienie dużej grupy pracowników w krótkim czasie to wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne i budowlane. Nie da się ukryć, że nawet najbardziej rozbudowane działy HR mogą mieć problemy ze sprostaniem temu zadaniu. Presja czasu, nadmiar obowiązków i formalności — to wszystko sprawia, że szybka rekrutacja dużych wolumenów pracowników staje się bardzo trudna. Ale czy niemożliwa? Na pewno nie wtedy, kiedy zajmuje się tym agencja pracy.

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Skuteczna i pozytywna komunikacja jest bardzo ważnym aspektem każdej organizacji, zwiększa satysfakcję pracowników i w sposób korzystny napędza funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Możliwość dialogu może pomóc w zrozumieniu i zdefiniowaniu oczekiwań pracowników oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy zespołu. Dobre relacje ze współpracownikami oraz rozwój zdrowej kultury organizacyjnej ma korzystny wpływ na współpracę, która staje się kluczową umiejętnością w organizacjach. Jeżeli pracujesz w „cichym’’ biurze i pracownicy są niechętni, aby wyrażać swoje zdanie, przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczących tego, jak przerwać ciszę i zachęcić pracowników do wypowiadania się.

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

W branży usług rekrutacyjnych naszymi „klientami” są Firmy i kandydaci poszukujący/nieposzukujący zatrudnienia. Wiadomo, rynek pracy jest trudny, oczekiwania interesariuszy zmieniają się. Raz szala wymagań przechyla się na stronę jednych, raz drugich. Można zadać sobie pytanie czy klient/kandydat WYMAGAJĄCY oznacza zawsze trudnego? Wiele zależy od naszego podejścia do wyzwań.

Za a nawet przeciw? Praca zdalna okiem przedsiębiorcy.

Za a nawet przeciw? Praca zdalna okiem przedsiębiorcy.

[post_title]

[post_published]

PROGRES

Model zatrudnienia oparty na pracy zdalnej zyskuje na popularności. W Polsce nie stanowi on jeszcze normy, jednak na Zachodzie jest codziennością. Na świecie ok. 70 proc. specjalistów czy właścicieli firm pracuje zdalnie przynajmniej raz w tygodniu, w naszym kraju takie rozwiązania oferuje ok. 30 proc. organizacji. Polscy pracodawcy bacznie śledzą tendencje panujące na rynku pracy, wielu z nich coraz częściej rozważa możliwość pracy zdalnej uwzględniając wady i zalety tego modelu.

Dzisiejszy rynek pracy kształtowany jest przez wiele nowych zjawisk, które bezpośrednio i pośrednio oddziałują na to, jak będzie wyglądała przyszłość zatrudnienia. W najbliższym czasie, kluczowe dla wielu firm, funkcjonujących obecnie według innych zasad, stanie się stworzenie takich miejsc pracy, w których standardem będzie równowaga między obowiązkami zawodowymi, a odpoczynkiem. Coraz częściej zacznie też obowiązywać inny model zatrudnienia – praca zdalna, którą obecnie w Polsce promują najczęściej zagraniczne korporacje oraz nowoczesne przedsiębiorstwa.

Praca zdalna – co zyskuje przedsiębiorca?

Wielu pracodawców sygnalizuje rosnące problemy kadrowe. Specjaliści są obecnie kandydatami na wagę złota i coraz częściej ich zatrudnienie jest możliwe właśnie dzięki pracy zdalnej. Ten model umożliwia bowiem współpracę z osobami, które z uwagi na miejsce zamieszkania, oddalone od głównej siedziby firmy, nie są w stanie pracować stacjonarnie.

Taki tryb przynosi korzyści ekonomiczne rosnącej liczbie przedsiębiorców. Pozwala bowiem ograniczyć koszty związane z organizacją stanowisk pracy w firmie – przestrzeni czy sprzętów niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych. Co więcej, zatrudniając osoby wykonujące w ten sposób swoje obowiązki, ich wynagrodzenie uzależnione jest od efektów pracy i może przekładać się na ich faktyczne zaangażowanie.

Firmy współpracujące zdalnie z wieloma specjalistami mają także dużą szansę na szybki rozwój i umocnienie swojej pozycji na rynku, cieszą się prestiżem oraz przyciągają nowych kandydatów chcących dołączyć do zespołu.

Wady pracy zdalnej

Do minusów pracy zdalnej należy ograniczona kontrola nad zleconym projektem, kontakt z osobą zatrudnioną w takim trybie bywa utrudniony i wymusza na pracodawcy zaufanie komuś kto w firmie bywa gościem. Rozproszony zespół ma też ograniczoną szansę na integrację, przez co relacje między osobami pracującymi w danej firmie mogą nie być zbyt sile i hamować jej rozwój. Głównie poprzez atmosferę oraz zakłócenia w komunikacji zespołowej. Codzienne spotkania w biurze i budowanie więzi, w przypadku pracy niestacjonarnej, nie jest możliwe, a co za tym idzie zatrzymanie dobrego, zdalnego specjalisty na dłużej będzie trudne. Szczególnie w przypadku, gdy otrzyma on korzystniejszą ofertę pracy i zdecyduje się na odejście do innej organizacji.

Wszystko wskazuje na to, że praktykowane w naszym kraju elastyczne formy zatrudnienia, w ciągu kilku najbliższych lat, zostaną wdrożone przez znaczną część pracodawców, którzy przestaną obawiać się np. pracy zdalnej czy zadaniowej, gdy w określonym czasie muszą być zrealizowane pewne obowiązki. Większość osób młodych, które za 10 lat będą już dorosłymi pracownikami z doświadczeniem zawodowym, pracę będzie mogła wykonywać właśnie w domu. Przykładowo wśród pracowników Grupy Progres obserwuje się również zainteresowanie tzw. home office, z którego chętnie korzystają wszyscy bez względu na wiek. Co więcej rozmowy prowadzone z klientami pokazują, że pracę zdalną w różnych formach stosuje coraz więcej nowoczesnych firm.

Więcej wpisów

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Zapotrzebowanie na zatrudnienie dużej grupy pracowników w krótkim czasie to wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne i budowlane. Nie da się ukryć, że nawet najbardziej rozbudowane działy HR mogą mieć problemy ze sprostaniem temu zadaniu. Presja czasu, nadmiar obowiązków i formalności — to wszystko sprawia, że szybka rekrutacja dużych wolumenów pracowników staje się bardzo trudna. Ale czy niemożliwa? Na pewno nie wtedy, kiedy zajmuje się tym agencja pracy.

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Skuteczna i pozytywna komunikacja jest bardzo ważnym aspektem każdej organizacji, zwiększa satysfakcję pracowników i w sposób korzystny napędza funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Możliwość dialogu może pomóc w zrozumieniu i zdefiniowaniu oczekiwań pracowników oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy zespołu. Dobre relacje ze współpracownikami oraz rozwój zdrowej kultury organizacyjnej ma korzystny wpływ na współpracę, która staje się kluczową umiejętnością w organizacjach. Jeżeli pracujesz w „cichym’’ biurze i pracownicy są niechętni, aby wyrażać swoje zdanie, przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczących tego, jak przerwać ciszę i zachęcić pracowników do wypowiadania się.

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

W branży usług rekrutacyjnych naszymi „klientami” są Firmy i kandydaci poszukujący/nieposzukujący zatrudnienia. Wiadomo, rynek pracy jest trudny, oczekiwania interesariuszy zmieniają się. Raz szala wymagań przechyla się na stronę jednych, raz drugich. Można zadać sobie pytanie czy klient/kandydat WYMAGAJĄCY oznacza zawsze trudnego? Wiele zależy od naszego podejścia do wyzwań.

„Koniec z nadużyciami komorniczymi” – Jacek Grzywa dla agencji informacyjnej newsrm.tv

„Koniec z nadużyciami komorniczymi” – Jacek Grzywa dla agencji informacyjnej newsrm.tv

[post_title]

[post_published]

PROGRES

Do stycznia 2019 r. osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, w przypadku egzekucji komorniczej, nie mogły liczyć na żadną ochronę swojej pensji przez co były pozbawione środków do życia. Na szczęście sytuacja uległa zmianie, o której agencji informacyjnej Newsrm.tv opowiedział Radca Prawny i Kierownik Działu Prawnego Grupy Progres, Jacek Grzywa.

Na skutek wady prawnej, która funkcjonowała do 1 stycznia 2019 roku, wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej nie korzystało z takiej samej ochrony jak wynagrodzenie etatowe. W praktyce oznaczało to, że komornik mógł zająć nam nawet całość wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej –  wyjaśniał w Newsrm.tv Jacek Grzywa.

Kierownik Działu Prawnego Grupy Progres podkreślił, że od tego roku osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie na podstawie umowy cywilnoprawnej – 14.70 zł brutto/h, dla których stanowi ono jedyne, powtarzalne źródło dochodu, korzystają z analogicznej ochrony do tej jaką zapewnioną mają pracownicy etatowi. Dzięki tej zmianie komornik nie zajmie im już całej pensji. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, to ustalając kwotę wolną od potrąceń w pierwszej kolejności oblicza się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę stosownie do wymiaru jego czasu pracy, a następnie dokonuje stosownych odliczeń. Dotyczy to również potrąceń dobrowolnych.

– W 2018 r. przepisy dotyczące ochrony przed potrąceniami, w przypadku umów cywilnoprawnych, nie miały zastosowania wprost, w przeciwieństwie do umów o pracę. W mojej ocenie mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju luką prawną i niejednoznacznymi interpretacjami ze strony organów egzekucyjnych, organów kontrolujących oraz sądów powszechnych. Teoretycznie, w przypadku umów cywilnoprawnych, przychód mógł zostać zajęty w całości, nie było kwoty wolnej od potrąceń.  Wyjątek stanowił przypadek, w którym umowa cywilnoprawna była jedynym źródłem dochodu. Taki stan rzeczy należało oczywiście udokumentować i wówczas zastosowanie znalazłyby przepisy kodeksu pracy dotyczące potrąceń – zaznacza Jacek Grzywa. – Dopiero nowelizacja art. art. 833 § 21 k.p.c.  pozwoliła rozwiać powyższe wątpliwości,  przez co do umów cywilnoprawnych mających charakter świadczenia powtarzającego i dającego stałe  źródło utrzymania stosujemy w całości przepisy o pracowniczej kwocie wolnej – podkreślił.

Komentarz ekspercki Jacka Grzywy – Radcy Prawnego i Kierownika Działu Prawnego Grupy Progres został opublikowany na stornie Agencji Informacyjnej 8 marca 2019 r. Cała wypowiedź dostępna jest na Newsrm.tv.

Newsrm.tv to multimedialna agencja informacyjna, która współpracuje oraz dostarcza rzetelne i aktualne informacje największym stacjom telewizyjnym, radiowym, prasowym oraz portalom internetowym w Polsce i za granicą. Rozmówcami są najważniejsze osoby w państwie, w tym politycy, prezesi instytucji państwowych i firm oraz analitycy, eksperci rynku jak również przedstawiciele świata kultury. Publikowane przez newsrm.tv materiały, zarówno te video, audio jak i prasowe, są codziennie publikowane i cytowane przez ogólnopolskie media.

Więcej wpisów

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Zapotrzebowanie na zatrudnienie dużej grupy pracowników w krótkim czasie to wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne i budowlane. Nie da się ukryć, że nawet najbardziej rozbudowane działy HR mogą mieć problemy ze sprostaniem temu zadaniu. Presja czasu, nadmiar obowiązków i formalności — to wszystko sprawia, że szybka rekrutacja dużych wolumenów pracowników staje się bardzo trudna. Ale czy niemożliwa? Na pewno nie wtedy, kiedy zajmuje się tym agencja pracy.

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Skuteczna i pozytywna komunikacja jest bardzo ważnym aspektem każdej organizacji, zwiększa satysfakcję pracowników i w sposób korzystny napędza funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Możliwość dialogu może pomóc w zrozumieniu i zdefiniowaniu oczekiwań pracowników oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy zespołu. Dobre relacje ze współpracownikami oraz rozwój zdrowej kultury organizacyjnej ma korzystny wpływ na współpracę, która staje się kluczową umiejętnością w organizacjach. Jeżeli pracujesz w „cichym’’ biurze i pracownicy są niechętni, aby wyrażać swoje zdanie, przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczących tego, jak przerwać ciszę i zachęcić pracowników do wypowiadania się.

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

W branży usług rekrutacyjnych naszymi „klientami” są Firmy i kandydaci poszukujący/nieposzukujący zatrudnienia. Wiadomo, rynek pracy jest trudny, oczekiwania interesariuszy zmieniają się. Raz szala wymagań przechyla się na stronę jednych, raz drugich. Można zadać sobie pytanie czy klient/kandydat WYMAGAJĄCY oznacza zawsze trudnego? Wiele zależy od naszego podejścia do wyzwań.

Nowa strona Grupy Progres – z myślą o użytkownikach

Nowa strona Grupy Progres – z myślą o użytkownikach

[post_title]

[post_published]

PROGRES

Grupa Progres uruchomiła nową stronę internetową. Tworzono ją z myślą o użytkownikach – Klientach biznesowych i osobach prywatnych szukających pracy czy najlepszych kursów i szkoleń. Odmienioną witrynę charakteryzuje atrakcyjna szata graficzna, łatwa nawigacja i szybki dostęp do oferty firmy.

Nowa strona jest elementem strategii Grupy Progres, dzięki której będzie ona jeszcze bliżej swoich Klientów i Pracowników. Zastosowano funkcjonalne rozwiązania zgodne z najnowszymi rynkowymi trendami, jednocześnie zachowano łatwy dostęp do najczęściej wybieranych przez użytkowników zakładek. Nowa strona internetowa dostępna jest w trzech wersjach językowych. Mogą z niej korzystać osoby posługujące się językiem polskim, angielskim i ukraińskim.

Podobnie jak ofertę Grupy Progres również nową stronę internetową firmy cechuje kompatybilność i dostosowanie do indywidualnych potrzeb jej użytkowników. Dzięki podziałowi na zakładki, w jednym miejscu, można znaleźć informacje m.in. o współpracy biznesowej, szerokiej ofercie usług, kursach i szkoleniach czy możliwościach rozwoju zawodowego. Każda linia biznesowa – Progres HR, Progres Permanent Recruitment, Progres Consulting i Advanced Solutions – ma swoją zakładkę z zachowanym łatwym dostępem do najpopularniejszych informacji.

Nowa strona internetowa Grupy Progres ma być miejscem, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne informacje na temat organizacji. Witryna z pozycji strony głównej umożliwia aplikowanie za pomocą funkcjonalnego formularza do różnych branż. Zakładka Kariera skierowana jest do osób chcących dołączyć do Dream Teamu Grupy Progres. Istnieje też możliwość odbycia stażu który może być początkiem kariery zawodowej.

Udoskonalona strona spełnia oczekiwania osób chcących rozwijać swoje umiejętności i wiedzę czy zainteresowanych najnowszymi informacjami nt. szeroko pojętego rynku pracy. Oprócz bogatej oferty kursów i szkoleń dostępny jest także newsletter i blog zawierający aktualną, specjalistyczną wiedzę z zakresu HR.

Z myślą o Klientach oraz użytkownikach szukających partnera biznesowego udostępniono treści pozwalające bliżej poznać Grupy Progres. Pomogą one w podjęciu decyzji o rozpoczęciu współpracy biznesowej z firmą, która pomaga swoim Klientom w rozwoju ich przedsiębiorstwa. W zakładce Dla Pracodawcy dostępny jest formularz kontaktowy za pomocą, którego można zgłosić chęć poznania szczegółów potencjalnej współpracy z Grupą Progres.

Zapraszamy na naszą nową stronę www.grupaprogres.pl

Więcej wpisów

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Zapotrzebowanie na zatrudnienie dużej grupy pracowników w krótkim czasie to wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne i budowlane. Nie da się ukryć, że nawet najbardziej rozbudowane działy HR mogą mieć problemy ze sprostaniem temu zadaniu. Presja czasu, nadmiar obowiązków i formalności — to wszystko sprawia, że szybka rekrutacja dużych wolumenów pracowników staje się bardzo trudna. Ale czy niemożliwa? Na pewno nie wtedy, kiedy zajmuje się tym agencja pracy.

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Skuteczna i pozytywna komunikacja jest bardzo ważnym aspektem każdej organizacji, zwiększa satysfakcję pracowników i w sposób korzystny napędza funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Możliwość dialogu może pomóc w zrozumieniu i zdefiniowaniu oczekiwań pracowników oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy zespołu. Dobre relacje ze współpracownikami oraz rozwój zdrowej kultury organizacyjnej ma korzystny wpływ na współpracę, która staje się kluczową umiejętnością w organizacjach. Jeżeli pracujesz w „cichym’’ biurze i pracownicy są niechętni, aby wyrażać swoje zdanie, przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczących tego, jak przerwać ciszę i zachęcić pracowników do wypowiadania się.

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

W branży usług rekrutacyjnych naszymi „klientami” są Firmy i kandydaci poszukujący/nieposzukujący zatrudnienia. Wiadomo, rynek pracy jest trudny, oczekiwania interesariuszy zmieniają się. Raz szala wymagań przechyla się na stronę jednych, raz drugich. Można zadać sobie pytanie czy klient/kandydat WYMAGAJĄCY oznacza zawsze trudnego? Wiele zależy od naszego podejścia do wyzwań.