[post_title]
[post_published]
PROGRES
Branżę HR na przestrzeni najbliższych lat czekają duże wyzwania. Sądzę, iż największym z nich będzie przekonanie osób zarządzających o konieczności zmiany sposobu kierowania organizacją. Pierwszym z wyzwań będzie zrozumienie pokolenia Z oraz nauczenie się wzajemnej współpracy. Pracownicy z tego pokolenia są ludźmi odważnymi, otwartymi i wszechstronnymi, aczkolwiek jednocześnie wykazują duże wymagania względem pracodawcy, nie przywiązując się do danej organizacji. Pozyskanie takowych pracowników związane jest z potrzebą stosowania nowych metod rekrutacji, a także wprowadzenia elastycznych warunków współpracy. Kolejnym ważnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw będzie nakreślenie na nowo wartości organizacyjnych takich jak benefity w postaci dofinansowań do nauki, opieki zdrowotnej, wydarzeń kulturalnych czy dodatkowych ubezpieczeń. Ostatnim z ważniejszych wyzwań o którym chciałabym wspomnieć będzie zaangażowanie pracowników. Z uwagi, że jest to klucz do sukcesu, ten aspekt powinien być traktowany priorytetowo. Działy HR odchodzą powoli od ocen pracowniczych na rzecz budowania kultury organizacyjnej. Panuje ogólne przekonanie, że oceny okresowe działają na pracowników demotywująco. Wyzwaniem stanie się zatem forma komunikacji z pracownikiem, mając na uwadze wyznaczenie kierunku działań pracowników, a nie ocenianie przeszłości. Kluczowe będą tu zatem zdolności komunikacyjne, otwartość i komunikatywność menadżerów oraz działu HR.
Anna Augustyniak – Kierownik Projektów Rekrutacyjnych Grupy Progres
Więcej wpisów
Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?
Zapotrzebowanie na zatrudnienie dużej grupy pracowników w krótkim czasie to wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne i budowlane. Nie da się ukryć, że nawet najbardziej rozbudowane działy HR mogą mieć problemy ze sprostaniem temu zadaniu. Presja czasu, nadmiar obowiązków i formalności — to wszystko sprawia, że szybka rekrutacja dużych wolumenów pracowników staje się bardzo trudna. Ale czy niemożliwa? Na pewno nie wtedy, kiedy zajmuje się tym agencja pracy.
Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?
Skuteczna i pozytywna komunikacja jest bardzo ważnym aspektem każdej organizacji, zwiększa satysfakcję pracowników i w sposób korzystny napędza funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Możliwość dialogu może pomóc w zrozumieniu i zdefiniowaniu oczekiwań pracowników oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy zespołu. Dobre relacje ze współpracownikami oraz rozwój zdrowej kultury organizacyjnej ma korzystny wpływ na współpracę, która staje się kluczową umiejętnością w organizacjach. Jeżeli pracujesz w „cichym’’ biurze i pracownicy są niechętni, aby wyrażać swoje zdanie, przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczących tego, jak przerwać ciszę i zachęcić pracowników do wypowiadania się.
Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?
W branży usług rekrutacyjnych naszymi „klientami” są Firmy i kandydaci poszukujący/nieposzukujący zatrudnienia. Wiadomo, rynek pracy jest trudny, oczekiwania interesariuszy zmieniają się. Raz szala wymagań przechyla się na stronę jednych, raz drugich. Można zadać sobie pytanie czy klient/kandydat WYMAGAJĄCY oznacza zawsze trudnego? Wiele zależy od naszego podejścia do wyzwań.