Elastyczny czas pracy, a może czterodniowy tydzień pracy — co warto wprowadzić?

PROGRES

Obecnie potencjalni pracownicy są bardziej świadomi i wymagający. Dlatego w ogłoszeniach rekrutacyjnych coraz częściej widać wzmianki o elastycznym czasie pracy. Niektórzy pracodawcy idą krok dalej, rozważając wprowadzenie czterodniowego      tygodnia      pracy. Ale czy to nowoczesne podejście do work-life balance (równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym) faktycznie spełnia oczekiwania kandydatów?

Co w praktyce oznacza elastyczny czas pracy? I czy to rozwiązanie korzystne dla obu stron — pracownika i pracodawcy? W jakich branżach sprawdzi się czterodniowy tydzień pracy? Na te i więcej pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Elastyczny czas pracy — na czym polega?

Ruchomy czas pracy wprowadza art. 140 kodeksu pracy. To model, polegający na elastycznym dopasowaniu przepracowanych godzin z zachowaniem przepisów wymiaru czasu pracy. Dzięki temu pracownik może swobodnie regulować swoimi godzinami spędzonymi na wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Rodzaje elastycznego czasu pracy

Ci, którzy rozważają wprowadzenie elastycznego czasu pracy, mogą wybrać jeden spośród trzech jego rodzajów. To, na jaki się zdecydują, zależy od profilu firmy, zapotrzebowania i kultury organizacji. W związku z tym możliwe jest:

  • określenie godzin pracy w danym dniu w poniedziałki i w piątki pracownicy wykonują swoje obowiązki przez 6 godzin, a w pozostałe trzy dni tygodnia po 10 godzin,
  • wprowadzenie widełek czasowych, w których określa się godziny rozpoczęcia 8-godzinnego dnia pracy, np. między godziną 7:00 a 9:00,
  • ustalenie konieczności przepracowania 40 godzin tygodniowo podczas ustawowych dni pracy, ale bez konkretnych ram czasowych.

Kto może wprowadzić ruchomy czas pracy?

Elastyczny czas pracy wprowadza coraz więcej firm. W rezultacie ci, pracujący na etacie mają szansę na swobodne godziny pracy, podobnie do freelancerów. Zmianę organizacji czasu pracy może zasugerować pracodawca, jak i pracownik. Ostateczną decyzję o wprowadzeniu ruchomego czasu pracy mogą podjąć:

  • przedsiębiorstwa z branż sezonowych, w których występują planowane przestoje  (wtedy możliwe jest dopasowanie pracy zespołów do zapotrzebowania firmy),
  • marki współpracujące globalnie, które muszą dostosować swój system czasu pracy do kontrahentów,
  • firmy praktykujące pracę zdalną,
  • ci, którzy chcą zmierzyć realny czas trwania zadań i procesów celem ich optymalizacji,
  • przedsiębiorstwa, w których liczy się praca zadaniowa.

Elastyczny czas pracy — korzyści

Korzyści płynące z elastycznego czasu pracy są widoczne dla pracowników i dla pracodawców. Nie sposób rozstrzygnąć, które z nich mają większą wagę, ale najwyraźniej zespoły pracujące w takim trybie sporo zyskują.

  • Elastyczny czas pracy skutkuje większym skupieniem na zadaniowości.
  • Tworzy pozytywny wizerunek firmy i atrakcyjnego pracodawcy.
  • Daje komfort psychiczny.
  • Uczy organizacji.
  • Obniża braki kadrowe, nieobecności i liczbę urlopów na żądanie.
  • Daje możliwość pogodzenia życia prywatnego z zawodowym. Work-life balance to coś, co z pewnością docenią aktywne zawodowo matki, prowadzające dzieci do przedszkoli, pracujący studenci lub ci, którzy mają czasochłonne hobby.
  • Elastyczny czas pracy to swoboda rozłożenia pracy w zależności od zapotrzebowania.
  • Może okazać się, że nadgodziny nie będą już konieczne, a pracownicy nie będą siedzieli przy biurkach bezczynnie.
  • Pracownik, który zaczyna pracę o dogodnej dla siebie porze dnia, jest bardziej efektywny. Pamiętaj: zadowolony pracownik to produktywny pracownik.

Nowy, czterodniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy to nowatorskie podejście do zarządzania czasem w organizacji. Wykorzystany na Islandii przyniósł ogromny sukces. W ślad wyspy poszła Hiszpania, a dzisiaj mówi się także o próbach wprowadzenia tego systemu w Irlandii i USA. W Polsce na takie działania decydują się pojedyncze firmy, przede wszystkim te z branży IT. Czy faktycznie piątek jest dniem wolnym dla pracowników tych organizacji? Nie do końca. Zazwyczaj ten dzień jest traktowany jako bardziej swobodny. Pracownicy mają wtedy okazję na podsumowanie tygodnia, naukę języków obcych czy udział w szkoleniach.

Co daje czterodniowy tydzień pracy?

Właściciele firm, w których taki system czasu pracy zdał egzamin, mówią o wielu pozytywnych skutkach. W tym w szczególności tych dla pracowników, a do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • redukcję stresu,
  • mniej osób z wypaleniem zawodowym,
  • dużo lepszy work-life balance,
  • poprawę produktywności,
  • pozytywny wpływ na zdrowie pracowników,
  • postrzeganie przedsiębiorstwa jako atrakcyjnego pracodawcę z nowoczesnym podejściem.

Praca cztery dni w tygodniu — dla kogo?

Ten nowatorski system pracy z pewnością chciałby wypróbować każdy, kto przez pięć dni w tygodniu spędza co najmniej 8 godzin w biurze lub na hali produkcyjnej. Niestety, o ile jest to bardzo kuszący model, nie jest zalecany dla wszystkich firm. Z pewnością nie sprawdzi się w urzędach, gdzie czasem nawet 5 dni w tygodniu to mało na załatwienie wszystkich formalności. Nie mogą sobie na to pozwolić także firmy produkcyjne. Czterodniowy tydzień pracy wiązałby się z koniecznością zakupienia nowych maszyn i zatrudnienia większej ilości pracowników. Poza tym to mało prawdopodobne, aby wyrobić pięciodniowy plan produkcji w 4 dni. Zatem, gdzie czterodniowy tydzień pracy ma szansę powodzenia? Tam, gdzie wykonuje się pracę umysłową i kreatywną. W branżach IT, E-commerce, w marketingu i Public Relations.

Elastyczny czas pracy czy czterodniowy tydzień pracy — co wybrać?

To, co sprawdza się lepiej — elastyczny czas pracy czy praca w czterodniowym trybie, zależy przede wszystkim od branży, profilu firmy i jej kultury organizacyjnej. Jeśli widzisz w swoim przedsiębiorstwie potencjał do zmiany formy czasu pracy, zastanów się, która z nich będzie lepszą odpowiedzią na Twoje potrzeby. Przeanalizuj swoje możliwości i dotychczasową efektywność. Tylko wtedy dopasujesz odpowiedni model i sprawisz, że Twoi pracownicy zapomną o stwierdzeniu: „Oby do 17:00!”.

Grupa Progres

Więcej wpisów

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Zapotrzebowanie na zatrudnienie dużej grupy pracowników w krótkim czasie to wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne i budowlane. Nie da się ukryć, że nawet najbardziej rozbudowane działy HR mogą mieć problemy ze sprostaniem temu zadaniu. Presja czasu, nadmiar obowiązków i formalności — to wszystko sprawia, że szybka rekrutacja dużych wolumenów pracowników staje się bardzo trudna. Ale czy niemożliwa? Na pewno nie wtedy, kiedy zajmuje się tym agencja pracy.

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Skuteczna i pozytywna komunikacja jest bardzo ważnym aspektem każdej organizacji, zwiększa satysfakcję pracowników i w sposób korzystny napędza funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Możliwość dialogu może pomóc w zrozumieniu i zdefiniowaniu oczekiwań pracowników oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy zespołu. Dobre relacje ze współpracownikami oraz rozwój zdrowej kultury organizacyjnej ma korzystny wpływ na współpracę, która staje się kluczową umiejętnością w organizacjach. Jeżeli pracujesz w „cichym’’ biurze i pracownicy są niechętni, aby wyrażać swoje zdanie, przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczących tego, jak przerwać ciszę i zachęcić pracowników do wypowiadania się.

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

W branży usług rekrutacyjnych naszymi „klientami” są Firmy i kandydaci poszukujący/nieposzukujący zatrudnienia. Wiadomo, rynek pracy jest trudny, oczekiwania interesariuszy zmieniają się. Raz szala wymagań przechyla się na stronę jednych, raz drugich. Można zadać sobie pytanie czy klient/kandydat WYMAGAJĄCY oznacza zawsze trudnego? Wiele zależy od naszego podejścia do wyzwań.

;