[post_title]
[post_published]
PROGRES
27 marca w lwowskim hotelu Leopolis odbyły się spotkania informacyjne dla mieszkańców Lwowa. Dotyczyły one m.in. atrakcyjności Gdańska i Pomorza, jako miejsca do życia oraz szerokiej oferty lokalnego rynku pracy. Podczas oficjalnej wizyty delegacji z Polski na Ukrainie wyrażono wolę współpracy między regionami na wielu polach. Planowane jest podpisanie oficjalnego porozumienie w celu rozwoju stosunków gospodarczych, a jako Grupa Progres mamy w tym swój duży udział.
Informujemy i promujemy
Spotkania informacyjne we Lwowie są elementem szerszego projektu zacieśniania współpracy między regionami z Polski i Ukrainy. Do Lwowa, w celu oficjalnego otwarcia tam Gdańskiego Centrum Informacji i Promocji, udała się 26 marca (pierwszym rejsowym lotem łączącym Gdańsk i Lwów) oficjalna delegacja licząca blisko 50 osób. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Gdańskiego Urzędu Pracy, Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Pracodawców Pomorza, lokalnych uczelni, mediów, a także naszej firmy.
– Pracownicy z Ukrainy stali się ważnym elementem funkcjonowania polskiej gospodarki i wielu firm. Proces ten obserwujemy od kilku lat i różnymi działaniami staramy się odpowiadać na potrzeby pracodawców z Polski. Otwieramy kolejne biura na Ukrainie, ale też angażujemy się w projekty, które w różnych obszarach pozwalają rozwijać współpracę między naszymi rynkami i krajami – mówi Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.
Oprócz konferencji prasowych, odbyły się także otwarte spotkania informacyjne dedykowane mieszkańcom Lwowa, reprezentantom agencji pracy czy klientom Lwowskiego Centrum Zatrudnienia. Opowiadano na nich m.in. o sposobach poszukiwania pracy w Gdańsku, ofercie edukacyjno-opiekuńczej dla dzieci, kosztach życia w Polsce czy instytucjach wspierających cudzoziemców. Przybliżono również obszar edukacji i szkolnictwa wyższego oraz szeroką ofertę pomorskiego rynku pracy. Nasz przedstawiciel, Marcin Kołodziejczyk, opowiedział z kolei o możliwościach zatrudnienia w Polsce na przykładzie dotychczasowych działań firmy.
– Z mojej strony uważam przedsięwzięcie za bardzo udane. Udało się zaangażować lokalne władze i zainteresować media ukraińskie. W wydarzeniu wzięło udział kilku dziennikarzy, była także telewizja. Do tego udało się zorganizować spotkanie dla mieszkańców Lwowa zainteresowanych możliwościami pracy w Polsce. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani zagadnieniami prawnymi związanymi z nowymi przepisami. Było dużo pytań, a przy tym atmosfera była bardzo przyjazna. Myślę, że udało się nawiązać kontakty na wielu poziomach i że zaprocentują one w przyszłości – mówi Marcin Kołodziejczyk, dyr. ds. rozwoju współpracy międzynarodowej w Grupie Progres.
Nasza firma wraz z Pracodawcami Pomorza i Gdańskim Urzędem Pracy oficjalnie otworzyła również wspólne biuro we Lwowie, przy ul. Fedkowicza 10. W ramach zespołowego projektu realizować będziemy tam różnorodne cele związane m.in. z badaniem zjawiska migracji Ukraińców do Polski oraz promocją regionu.
– Jestem dumna z bycia Gdańszczanką i nigdy nie będę żałować decyzji o przyjeździe do tego miasta. Bardzo się cieszę, że właśnie mnie wybrano teraz do prowadzenia przedstawicielstwa Gdańska – mojego miasta we Lwowie. Obie lokalizacje są jak bracia: mają dużo wspólnej historii, nastawienie patriotyczne, rozwiniętą turystykę i świetnie się w nich żyje. Wierzę, że most pomiędzy Gdańskiem, a Lwowem, który będziemy razem tworzyć wpłynie nie tylko na wzmocnienie polsko-ukraińskiej współpracy na poziomie regionalnym, ale również relacji państwowych. Pokładam wielkie nadzieje w tym projekcie i otwarciu biura Pracodawców Pomorza. Zapewniam, że jest ono w dobrych rękach – mówi Marina Ponomarenko, specjalista ds. marketingu międzynarodowego w Grupie Progres.
Napędzamy współpracę
W ramach wyjazdu zorganizowane zostało również spotkanie z udziałem Prezydenta Lwowskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Prezydenta Pracodawców Pomorza oraz przedstawiciela zarządu naszej firmy. Podkreślono na nim wolę wzajemnej współpracy gospodarczej między regionami i organizacjami, a na maj zaplanowano podpisanie oficjalnego porozumienia w tej sprawie.
– Z naszej perspektywy niezwykle cenna jest wola współpracy widoczna po obu stronach. Ukraina jest naszym partnerem w wielu wymiarach, a tego typu inicjatywy i spotkania pozwalają to uwidocznić. Każdy udał się do Lwowa w celu realizacji indywidualnych celów, ale także ważnej misji – nawiązania szerszego partnerstwa między regionami – dodaje Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.
Przedstawiciele obu miast, Lwowa i Gdańska, widzą wiele korzyści wynikających z zacieśniania wzajemnych stosunków, a strona ukraińska została już zaproszona do rewizyty w Gdańsku. Efekt tej synergii widoczny będzie z pewnością w przyszłości na wielu polach, administracyjnym, turystycznym, edukacyjnym, sportowym, kulturowym, a także biznesowym. W całym ubiegłym roku za pośrednictwem tylko naszej firmy pracę w Polsce znalazło ponad 10 tys. obywateli Ukrainy. Obecnie posiadamy już 5 biur na Ukrainie (Kijów, Winnica, Krzywy Róg, Kropiwnicki oraz Lwów), a jeszcze w tym roku planujemy otwarcie kolejnego, w Charkowie.
Więcej wpisów
Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?
Zapotrzebowanie na zatrudnienie dużej grupy pracowników w krótkim czasie to wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne i budowlane. Nie da się ukryć, że nawet najbardziej rozbudowane działy HR mogą mieć problemy ze sprostaniem temu zadaniu. Presja czasu, nadmiar obowiązków i formalności — to wszystko sprawia, że szybka rekrutacja dużych wolumenów pracowników staje się bardzo trudna. Ale czy niemożliwa? Na pewno nie wtedy, kiedy zajmuje się tym agencja pracy.
Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?
Skuteczna i pozytywna komunikacja jest bardzo ważnym aspektem każdej organizacji, zwiększa satysfakcję pracowników i w sposób korzystny napędza funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Możliwość dialogu może pomóc w zrozumieniu i zdefiniowaniu oczekiwań pracowników oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy zespołu. Dobre relacje ze współpracownikami oraz rozwój zdrowej kultury organizacyjnej ma korzystny wpływ na współpracę, która staje się kluczową umiejętnością w organizacjach. Jeżeli pracujesz w „cichym’’ biurze i pracownicy są niechętni, aby wyrażać swoje zdanie, przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczących tego, jak przerwać ciszę i zachęcić pracowników do wypowiadania się.
Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?
W branży usług rekrutacyjnych naszymi „klientami” są Firmy i kandydaci poszukujący/nieposzukujący zatrudnienia. Wiadomo, rynek pracy jest trudny, oczekiwania interesariuszy zmieniają się. Raz szala wymagań przechyla się na stronę jednych, raz drugich. Można zadać sobie pytanie czy klient/kandydat WYMAGAJĄCY oznacza zawsze trudnego? Wiele zależy od naszego podejścia do wyzwań.