[post_title]

[post_published]

PROGRES

Jak zostać wyróżnionym pracodawcą pomorza? Na to pytanie odpowie Cezary Maciołek, Wiceprezes Zarządu w Grupie Progres. Dodatkowo, scharakteryzuje rynek pracy w województwie oraz zdradzi, jakie jego zdaniem są najbardziej pożądane zawody przyszłości.

Grupa Progres znalazła się prestiżowym gronie firm wyróżnionych podczas Gali Evening „Pracodawców Pomorza” oraz kolejny raz zdobyła wyróżnienie w konkursie Gazele Biznesu – czemu zawdzięcza oba wyróżnienia?

Najprościej byłoby powiedzieć, że zawdzięczamy to odnoszonym sukcesom biznesowym, ale tak naprawdę jest to efekt konsekwentnie realizowanej od wielu lat – także odpowiednio korygowanej w między czasie – strategii rozwoju spółki i zaangażowania całego zespołu, liczącego już ponad 200 osób. Najważniejszym ogniwem, a zarazem motorem napędowym rozwoju Grupy Progres są fantastyczni ludzie, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach i specjalizacjach. To oni dostarczają wartość klientom, świadczą o jakości oferowanych usług budując tym samym przewagę konkurencyjną. Co ważne, nasza otwarta kultura organizacyjna, dynamika procesów i projektów, elastyczność i możliwości rozwoju, a także atmosfera przyciągają bardzo kompetentne osoby, także z do- świadczeniem w międzynarodowych korporacjach, co potwierdza nasz ogromny potencjał. Miarą tego są niewątpliwie liczby i skala realizowanych dla naszych klientów projektów, osiągane wyniki finansowe, ale przede wszystkim ich dynamika. Odnotowaliśmy ponad 40% wzrost przychodów za ubiegły rok, rośniemy więc zdecydowanie szybciej niż nasza branża. Jest to efekt trafionych decyzji, umiejętnego wsłuchiwania się w rynek, analizowania możliwości i zmian zachodzących na rynku. Finalizowany obecnie proces restrukturyzacji pozwoli nam niedługo działać w strukturze holdingowej, skupiającej odrębne, specjalizujące się w poszczególnych obszarach podmioty, które działają pod jedną wspólną marką. Rozwijamy też Centrum Usług Wspólnych. Wszystko to pozwoli jeszcze bardziej podnieść efektywność naszych działań i optymalizować procesy. Otrzymywane nagrody ogromnie cieszą ponieważ są zwieńczeniem ciężkiej pracy. Mamy jednak świadomość kolejnych wyzwań i celów, które są przed nami. W tym roku planujemy ekspansję w krajach Grupy Wyszehradzkiej i otworzenie kolejnych biur na Ukrainie, co pozwoli na zwiększenie transferu pracowników ze Wschodu. Rozwijamy linię rekrutacji stałych, w tym wąskie specjalizacje, jak inżyniering, w ramach którego realizujemy już bardzo zaawansowane, elitarne projekty dla polskiego rynku. Na znaczeniu zyskuje też ekspertyza, czyli consulting w szeroko rozumianym dzisiaj obszarze HR. Rozwijamy więc szereg specjalizacji tworząc komplementarność naszej oferty.

Jak wygląda rynek pracy na Pomorzu? Kandydatów z jakimi kwalifikacjami jest najwięcej, a jakich brakuje?
Pomorski rynek pracy odzwierciedla w dużej mierze zjawiska zachodzące w całym kraju. W największych miastach, w tym oczywiście w aglomeracji trójmiejskiej bezrobocie jest bardzo niskie, panuje tutaj zdecydowanie rynek pracownika. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy na koniec stycznia bieżącego roku poziom bezrobocia w Gdańsku, Sopocie i Gdyni wyniósł odpowiednio 3,7%, 2,9% i 3,9%. Natomiast w powiatach bardziej oddalonych od aglomeracji, gdzie możliwości jest naturalnie mniej, poziom bezrobocia jest wyraźnie wyższy. W tym samym okresie wyniósł np. 17,4% w powiecie nowodworskim czy 16,4% w powiecie człuchowskim. Trudno dzisiaj mówić o kandydatach i ich kwalifikacjach, których jest na rynku najwięcej, bo braki zauważalne są niemal w każdej branży. Deficyt wykwalifikowanych pracowników obserwujemy w przemyśle stoczniowym czy hotelarskim, trudności mają firmy produkcyjne, także w mniejszych miejscowościach, brakuje cieśli, malarzy, monterów, budowlańców czy sprzedawców. Trudno jest też dzisiaj znaleźć fachowca do wykonania prac hydraulicznych czy elektrycznych, a wzrost cen tego rodzaju usług również jest symptomatyczny dla całego rynku. Do tego dochodzi ogromny popyt na pracowników sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz IT. Kolejne inwestycje zagranicznych podmiotów w ostatnich latach, które miały miejsce w Trójmieście zaostrzyły rywalizację o młode talenty, przede wszystkim wykształcone, znające języki obce. Obserwujemy „boom” w branży IT, która wedle szacunków w tej chwili jest w stanie wchłonąć 50 tysięcy osób w całym kraju, z czego dużą część w Trójmieście, gdzie podmiotów IT jest szczególnie dużo. Warto też podkreślić rosnące znaczenie Trójmiasta, jako miejsca do życia. Coraz więcej osób decyduje się relokować tutaj z innych dużych miast w Polsce, z Warszawy czy Krakowa, także z zagranicy.

Jak odnajdują się ludzie młodzi na rynku pracy w województwie pomorskim? 
Rynek pracy dla młodych, wykształconych, znających języki i wykwalifikowanych osób jest dzisiaj bardzo dobry. Mają one wiele możliwości – najwięcej oczywiście w Trójmieście i większych ośrodkach – mogą wybierać spośród wielu atrakcyjnych ofert pracy zarówno w polskich, jak i zagranicznych firmach. Najdynamiczniej rozwijającymi się sektorami są oczywiście usługi dla biznesu oraz IT. Na rynku poszukuje się specjalistów m.in. z obszaru finansów, księgowości, logistyki, zakupów, sprzedaży, nawet HR. W branży IT są to programiści czy testerzy, chociaż coraz częściej firmy decydują się na szkolenie sobie kadry nawet od podstaw. Tylko w ubiegłym roku firmy sektora BPO/SSC oraz IT stworzyły w Trójmieście blisko 3 tysiące nowych miejsc pracy, co pokazuje, jak wiele jest możliwości rozwoju w tym obszarze.

Jakie będą najbardziej pożądane zawody przyszłości?
Niewątpliwie przyszłość należeć będzie do szeroko pojętego sektora IT i nowoczesnych technologii. Często używa się pojęcia Big Data, które odnosi się do przetwarzania i analizowania dużej ilości danych, co na rynku staje się coraz bardziej pożądane. Wszystko wskazuje na to, że dalej dynamicznie rozwijać będzie się w naszym kraju sektor usług dla biznesu, który w obliczu Brexitu może przyciągnąć do naszego kraju kolejne inwestycje sektora finansowego. Perspektywa finansowa Unii Europejskiej na najbliższe lata zakłada duży udział środków kierowanych na innowacje i zaawansowane technologicznie projekty. Będą więc powstawać nowe, ciekawe miejsca pracy w branżach inżynieryjnych, ośrodkach badawczo-rozwojowych. Warto też odważnie powiedzieć, że z perspektywy rynku pracy przyszłością są również wszelkie profesje związane ze szkolnictwem technicznym i zawodowym. Ludzie mający w ręku konkretny fach zdecydowanie będą na naszym rynku pożądani.

 

 

Artykuł ukazał się w Magazynie Rekruter MARZEC (87) 2017
Źródło: magazynrekruter.pl

Więcej wpisów

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?

Zapotrzebowanie na zatrudnienie dużej grupy pracowników w krótkim czasie to wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne i budowlane. Nie da się ukryć, że nawet najbardziej rozbudowane działy HR mogą mieć problemy ze sprostaniem temu zadaniu. Presja czasu, nadmiar obowiązków i formalności — to wszystko sprawia, że szybka rekrutacja dużych wolumenów pracowników staje się bardzo trudna. Ale czy niemożliwa? Na pewno nie wtedy, kiedy zajmuje się tym agencja pracy.

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?

Skuteczna i pozytywna komunikacja jest bardzo ważnym aspektem każdej organizacji, zwiększa satysfakcję pracowników i w sposób korzystny napędza funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Możliwość dialogu może pomóc w zrozumieniu i zdefiniowaniu oczekiwań pracowników oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy zespołu. Dobre relacje ze współpracownikami oraz rozwój zdrowej kultury organizacyjnej ma korzystny wpływ na współpracę, która staje się kluczową umiejętnością w organizacjach. Jeżeli pracujesz w „cichym’’ biurze i pracownicy są niechętni, aby wyrażać swoje zdanie, przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczących tego, jak przerwać ciszę i zachęcić pracowników do wypowiadania się.

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?

W branży usług rekrutacyjnych naszymi „klientami” są Firmy i kandydaci poszukujący/nieposzukujący zatrudnienia. Wiadomo, rynek pracy jest trudny, oczekiwania interesariuszy zmieniają się. Raz szala wymagań przechyla się na stronę jednych, raz drugich. Można zadać sobie pytanie czy klient/kandydat WYMAGAJĄCY oznacza zawsze trudnego? Wiele zależy od naszego podejścia do wyzwań.

;