[post_title]
[post_published]
PROGRES
Polityka migracyjna, potencjał woj. pomorskiego, oferta Gdańska dla obcokrajowców, możliwości współpracy, warunki rekrutacji oraz legalnego zatrudnienia – to jedne z wielu tematów poruszonych podczas spotkania z etiopską delegacją dyplomatyczną, która na zaproszenie Grupy Progres w ubiegły czwartek przyjechała do Gdańska. To pierwsza tej rangi wizyta przedstawicieli rządu Etiopii w Polsce.
Wizyta odbyła się z inicjatywy Grupy Progres. Od kilkunastu lat obserwujemy polski rynek pracy tymczasowej i wiemy, że musimy patrzeć szerzej, przewidywać skutki, reagować zawczasu i szukać nowych konkretnych rozwiązań. Wiemy, że ten cel osiągniemy wspólnie, dzięki wsparciu polskich organizacji i instytucji, które razem z nami uczestniczyły w czwartkowych spotkaniach z przedstawicielami rządu Etiopii.
W gronie rozmówców znaleźli się Wiceprezydent Miasta Gdańska Alan Aleksandrowicz, Zbigniew Canowiecki (Prezydent Pracodawców Pomorza), Tomasz Limon (Prezes Zarządu Pracodawców Pomorza), Agnieszka Klimczak (Pełnomocnik ds. Współpracy z Państwami Bliskiego Wschodu i Afryki Płn., Pracodawcy Pomorza), Beata Koniarska (Pełnomocnik Zarządu ds. Kontaktów Międzynarodowych, Pracodawcy Pomorza), Roland Budnik (Dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy), Marcin Grzegory (Zastępca Dyrektora Invest in Pomerania), Michał Bruski (Kierownik WUP), Ewa Jagodzińska (Kierownik Referatu Departamentu Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski), Tatiana Guder (Kierownik Referatu Promocji Gospodarczej Departament Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski), Monika Pochroń – Frankowska (Kierownik Referatu Współpracy Międzynarodowej, Urząd Marszałkowski).
Prowadzone rozmowy pozwoliły poznać oczekiwania obu stron. Omówiliśmy modele współpracy między naszymi krajami, przedstawiliśmy możliwości inwestowania i walory woj. pomorskiego. Stronie etiopskiej zależało też na poznaniu polskich rozwiązań w zakresie rekrutacji pracowników z zagranicy, programów wsparcia obcokrajowców przyjeżdżających do Polski, potencjału rodzimego rynku pracy, ale też oferowanych warunków zatrudnienia. Delegacja miała również okazję poznać nasz region bliżej – przedstawiliśmy jego wielokulturowość oraz podkreśliliśmy naszą otwartość na cudzoziemców. W piątek odbyło się także spotkanie w siedzibie jednego z naszych Klientów. Przedstawiciele Rządu Etiopii zapoznali się z panującymi w firmie warunkami oraz specyfiką pracy w konkretnej branży. Pozwoliło to na jeszcze lepsze zrozumienie sposobu funkcjonowania polskiego rynku, a w przyszłości na dokładniejsze dopasowanie ofert do potrzeb kandydatów.
Dzięki tej wizycie zrobiliśmy milowy krok w międzynarodowej współpracy. Efektem rozmów z Pracodawcami Pomorza była deklaracja Prezydenta Zbigniewa Canowskiego w dążeniu do tego by Etiopia została wpisania na listę krajów z uproszczoną procedurą dostępu obcokrajowców do polskiego rynku pracy. Zwiastunem naszych starań będzie memorandum z Rządem Etiopskim o zatrudnieniu obywateli Etiopii w Polsce, którego wolę podpisania w piątek wyraził Pan Wiceprezydent Miasta Gdańska Alan Aleksandrowicz.
Więcej wpisów
Jak zrekrutować duże wolumeny pracowników w krótkim czasie?
Zapotrzebowanie na zatrudnienie dużej grupy pracowników w krótkim czasie to wyzwanie, przed którym stają przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne i budowlane. Nie da się ukryć, że nawet najbardziej rozbudowane działy HR mogą mieć problemy ze sprostaniem temu zadaniu. Presja czasu, nadmiar obowiązków i formalności — to wszystko sprawia, że szybka rekrutacja dużych wolumenów pracowników staje się bardzo trudna. Ale czy niemożliwa? Na pewno nie wtedy, kiedy zajmuje się tym agencja pracy.
Jak zachęcić pracowników do wypowiadania się?
Skuteczna i pozytywna komunikacja jest bardzo ważnym aspektem każdej organizacji, zwiększa satysfakcję pracowników i w sposób korzystny napędza funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Możliwość dialogu może pomóc w zrozumieniu i zdefiniowaniu oczekiwań pracowników oraz wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy zespołu. Dobre relacje ze współpracownikami oraz rozwój zdrowej kultury organizacyjnej ma korzystny wpływ na współpracę, która staje się kluczową umiejętnością w organizacjach. Jeżeli pracujesz w „cichym’’ biurze i pracownicy są niechętni, aby wyrażać swoje zdanie, przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczących tego, jak przerwać ciszę i zachęcić pracowników do wypowiadania się.
Wymagający Klient/Kandydat – jak z nimi współpracować?
W branży usług rekrutacyjnych naszymi „klientami” są Firmy i kandydaci poszukujący/nieposzukujący zatrudnienia. Wiadomo, rynek pracy jest trudny, oczekiwania interesariuszy zmieniają się. Raz szala wymagań przechyla się na stronę jednych, raz drugich. Można zadać sobie pytanie czy klient/kandydat WYMAGAJĄCY oznacza zawsze trudnego? Wiele zależy od naszego podejścia do wyzwań.